Haber

ACİL ÖNERİ! Naci Görür, İstanbul depreminde can kaybına neden olabilecek bina sayısını açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin ardından Prof. Dr. Naci Görür yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor.

Sosyal medya hesabından sık sık paylaşımlarda bulunan Naci Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili uyarı ve tekliflerde bulunuyor.

prof. Naci Görür dün yaptığı paylaşımlarla sosyal medyada gündem oldu. Naci Görür, İstanbul’da meydana gelecek depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısının en az 90 bin olduğunu belirtti.

Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hükümetimize acil bir teklifin sözleriyle başladı ve şunları söyledi;

“HÜKÜMETİMİZE ACİL BİR ÖNERİ: Daha önce çeşitli kaynaklar önerdi ama ben de temel bir analiz olduğuna inandığım için öneriyorum: İstanbul’da sarsıntıda can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90 bin.

Bu da yüzbinlerce canımızın güvende olmadığı anlamına geliyor. Evet, biliyorum, en iyi yol bu binaları güçlendirmek veya yıkıp yeniden yapmak ama bu işlemi tüm bu binalara uygulayacak vaktimiz olduğunu düşünmüyorum.

Bu nedenle İstanbul’daki bütün sağlam ve boş binaları devlet kayıt altına almalı, devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buraya taşınmasını sağlamalıdır. Halkımızın can güvenliği sağlandıktan sonra belediye ve vatandaş el ele verip, tahliye edilen binaları depreme dayanıklı hale getirmelidir.

Bir bilim insanı olarak bundan daha acil bir analiz düşünemiyorum. Halkımızın güvenliği her şeyden önce gelir. Devletimiz bunu mutlaka yapmalıdır. Tüm İstanbulluların talebinin bu olduğuna inanıyorum, sevgilerle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu