Haber

Fransa’da 8 sendika emeklilik reformuna karşı 19 Ocak’ta grev çağrısı yaptı

Fransa’da Başbakan Elisabeth Borne’un emeklilik yaşının 2030’a kadar 64’e çıkarılacağının duyurulmasının ardından, ülkenin en büyük sekiz sendikası 19 Ocak’ta bir günlük grev çağrısında bulundu.

Fransa’da Başbakan Elisabeth Borne tarafından açıklanan emeklilik yasası grev çağrılarına neden oldu. Borne’nin emeklilik yaşının 2030’a kadar 64’e yükseltileceğine dair duyuruların ardından, ülkenin en büyük sekiz sendikası 19 Ocak’ta bir günlük grev çağrısında bulundu.

Sendika liderleriyle görüşmesinin ardından konuşan Fransız Demokratik İşçi Konfederasyonu (CFDT) lideri Laurent Berger, “Hiçbir şey bu kadar acımasız bir reformu haklı gösteremez” dedi.

Sendikalar, grevlerin uzun vadede emeklilik maddesine karşı güçlü bir hareket başlatmayı amaçladığını belirtti. Macron ve Borne, emeklilik yasa tasarısını mutlak çoğunluğa sahip olmadıkları parlamentodan geçirmek zorunda kalacaklar. Parlamentonun alt meclisinde oyları belirleyici olacak Cumhuriyetçi Grup’un (LR) lideri Olivier Marleix, Borne’nin açıklamalarına olumlu tepki verdi. Vatandaşların emeklilik yaşına yaklaştıkça iş bulabilmeleri için daha fazla çaba gösterilmesini isteyen Marleix, “Bizi duydular” dedi.

Fransa’nın ana işveren derneği MEDEF, Başbakan Borne’un açıklamalarını memnuniyetle karşıladı. Aşırı sağcı Marine Le Pen, Borne’nin açıklamalarına tepki göstererek, “Fransızlar, bu haksız reformu engelleme konusundaki kararlılığımıza güvenebilirler.”

Emekli olabilmek için 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

Tartışmalı yasaya göre Fransa’da emeklilik yaşı bu yıl eylül ayından itibaren kademeli olarak yılda 3 ay artırılacak ve emeklilik yaşı 2027’de 63 yıl 3 aya, 2030’da ise 64’e ulaşacak. ülkede 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek. – PARİS

resadiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu