Teknoloji

Hyundai beş ödül birden aldı

Hyundai Motor Company, ulaşım kategorisinde 2022 İyi Tasarım ödüllerini, geleceğin IONIQ 7 modelinin bir yansıması olacağı söylenen, geçen yıl tanıttığı SEVEN ve Trailer Drone konseptleri ile kazandı. Hyundai, Plug & Drive (PnD) Mobility, PnD L7 ve Mobile Eccentric Droid (MobED) robotları ile de robotik kategorisinde ödüller kazandı.

Konseptlerle tamamen elektrikli IONIQ markası için yeni bir sayfa açan Hyundai, şimdi de önümüzdeki yıl tanıtılması planlanan Hyundai IONIQ 7’nin konsept versiyonu SEVEN’i tanıttı.

Trailer Drone konsepti ise ikiz e-Bogie konfigürasyonu ile tamamen otonom olarak çalışabilen ve neredeyse tren benzeri bir sistemde yanlara doğru hareket edebilen bir mobilite konsepti. Hareket kabiliyeti ile dikkat çeken araç, hidrojenle de çalışıyor.

ARABALARLA ROBOTLAR ARASINDAKİ SINIR

Yapay zeka (AI) ve otonom sürüş gibi gelişen teknolojiler de otomobiller ve robotlar arasındaki sınırları kaldırıyor. PnD (Plug & Drive) Mobility, günlük hayatta sınırsız özgürlük sağlamak için geliştirilirken, akıllı direksiyon, fren, tekerlek içi elektrikli tahrik ve süspansiyon donanımıyla da günlük hayatı kolaylaştırıyor.

PnD L7, geleceğin robot tabanlı mobilite sistemi olarak tanımlanıyor. Hareket ve park için minimum alan gerektiren konsept robot, şehir içi uygulamalar için daha uygun bir kullanım sunuyor. Tasarımında Apollo uzay mekiğinden esinlenilen L7’nin sunduğu basit ve kullanışlı çözümlerle insan hareketliliğinin kapsamını genişleteceği iddia ediliyor.

MobED, direksiyon, hareket kontrolü ve fren sistemlerini tek bir yapıda birleştiren dört tekerlekli bir modüldür. MobED’in gövdesinin her yerindeki piksel aydınlatmalar, sürüş yönünü belirler ve hangi yönde hareket edileceğini önceden bildirir.

kargihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu