Haber

Kılıçdaroğlu: Tabii ki HDP’yi ziyaret edeceğim

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, halktv.com.tr yazar Fikret Bila’ya açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret edip etmeyeceği tartışmalarına son verdi.

Köşe yazısında Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer veren Bila, CHP liderinin şu açıklamalarını aktardı:

“Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Bir cumhurbaşkanı adayı olarak tüm Türkiye’nin ve 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağımı iddia eden biri olarak tüm partileri ziyaret etmek esasen demokrasinin gereğidir. Yanlış ne olabilir ki? HDP’ye yaptığım ziyaretle mi?” Biz HDP idaresi altında çalışıyoruz. Komitelerde HDP milletvekilleri ile birlikte çalışıyoruz. HDP’yi ziyaret etmekten daha doğal olamaz. Toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan bir anlayışa sahibim ve bunu uygulamaya çalıştım. Çalışmalarım bu yönde devam edecek.”

“İmamoğlu ve Yavaş’ın önünde hiçbir hukuki engel yok”

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığına atanacağına da değinerek, Kılıçdaroğlu, seçim kampanyası süresince, seçime girmelerini engelleyecek hiçbir yasal engel bulunmadığını söyledi. her iki isimle de çalışıyor.

CHP Genel Başkanı, “İmamoğlu Bey ve Yavaş Bey iki çok değerli arkadaşımız. Çok başarılı iki belediye başkanımız. Sadece belediye başkanı oldukları illerde değil, Türkiye’nin neresinde bir sorun varsa, ikimiz de belediye başkanıyız. Sorunun bir an önce çözülmesi için yardıma koşan belediye ileri gelenleri, seçimin ardından cumhurbaşkanı “Onlar vekil atanana kadar belediye başkanından ayrılmak zorunda değiller.

HDP ziyaret tartışması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı ortak adayı olarak belirlenmesinin ardından “Bizimle görüşmesini bekliyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin HDP ile görüşebileceğini ancak taleplerini masaya getiremediğini söyledi.

DW/CO,HT

kurtun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu