Haber

Rus diplomat: ABD silah kontrolünü ortadan kaldırdı ve nükleer gerilimi tırmandırmakla tehdit etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Güncel Uluslararası Sorunlar Enstitüsü Direktörü, Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi Aleksandr Kramarenko,Mejdunarodnaya Jizn (Uluslararası Yaşam) dergisine yazdığı yazıda, Moskova’nın Washington ile stratejik diyalog yürüttüğünü ancak bunun güvenliğin sağlanması açısından bir sonuç vermediğini belirtti.

“Görünüşe göre ABD, Çin ile bu diyaloğu sürdürecek durumda değil. Peki bunun sorumlusu kim?Kramarenko, güvenin “uzun zaman önce baltalandığını” belirterek, Moskova’nın “BM Güvenlik Konseyi’nde bir tür insani karar” geçirmesiyle Batılı ülkelerin Libya’ya yönelik saldırganlığını hatırlattı.

ABD’nin silah kontrolünü ortadan kaldırdığını ve nükleer gerilimi tırmandırmakla tehdit ettiğini vurgulayan Kramarenko, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı harekete geçtiğini söyledi. ‘Cizvit dili’Kullandığını ve bu ifadelerin arkasında ‘nükleer gerilimi tırmandırma riskini alma isteğinin gizli olduğunu’ belirtti.

Rus diplomat “Hem asıl sorun hem de risk, bu durumda nükleer caydırıcılığın Rusya’nın lehine sonuç vermemesiydi. “Bu yüzden ona olan güveni nasıl yeniden sağlayacağımızı düşünmeliyiz.”Rusya’nın Batı ile çatışmasının giderek yoğunlaşacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu