Haber

Sık kullanılan ağrı kesiciler ve hazımsızlık ilaçları yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

İngiliz bilim adamları, yumurtalık kanseri olan kadınların, teşhis konmadan yaklaşık 8 ay önce, kanseri olmayan kadınlara göre daha fazla ağrı kesici ve hazımsızlık ilaçları kullanmaya başladıklarını buldular.

İngiltere merkezli Imperial College London liderliğindeki çalışma, yumurtalık kanseri teşhisi ile reçetesiz ağrı kesici satın alma arasında bir ilişki olup olmadığını görmek için yaklaşık 300 kadının 6 yıllık kart alışveriş geçmişini inceledi. hazımsızlık ilaçları Sonuçları Perşembe günü yayınlanan bilim adamları, yumurtalık kanseri olan kadınların, teşhis konmadan yaklaşık 8 ay önce, kanseri olmayan kadınlara göre daha fazla ağrı kesici ve hazımsızlık ilacı alıp kullanmaya başladıklarını buldular.

“Yumurtalık kanserinin semptomları, hastalığın erken evrelerinde belirsiz olabilir, bu da bazı kişilerin semptomlarını hafifletmek için yerel bir eczaneden ilaç almasına neden olur. Bu erken belirtiler iştah kaybı, mide ağrısı ve şişkinliği içerir. Bu, yumurtalık kanseri olan birçok kişiye geç, genellikle kanser çoktan yayılmış ve hayatta kalma şansları büyük ölçüde azaldığında teşhis konmasına neden oluyor.” Yüzde 93’ünün 5 yıl ve üzeri hayatta kaldığını ancak son evrede kanser teşhisi konduğunda bu oranın yüzde 13’e düştüğünü vurguladı. Bilim adamları, çalışmalarını doğrulamak için daha fazla ve daha geniş işbirlikçi çalışmalara ihtiyaç olduğunun altını çizdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu