Haber

Ve yeni beyin sarsıntısı uyarısı! Gerginlik tırmanıyor… ‘Çok dikkatli olun’ daveti

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Özacar, daha önce 10 ili etkileyen deprem bölgesi ile ilgili çok sayıda çalışma yaptıklarını söyledi.

Doç. Özacar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7’lik deprem sonucunda Doğu Anadolu Fayı sınırındaki Amanos segmentinin 521’de, Pazarcık segmentinin ise 1513’te daha önce kırıldığını belirtiyor. k, “Bu bize Doğu Anadolu Fay hattı üzerindeki Amanos ve Pazarcık segmentlerinin uzun süredir kırılmadığını gösterdi. Maalesef Doğu Anadolu Fay hattı üzerindeki Amanos ve Pazarcık segmentleri bu depremle kırıldı. Bu iki kesimin ortasında hem kuzeyde hem de kuzeyde başlayan depremin, “Güney cephede de etkisi olmuş gibi görünüyor. Ama bunu söylemek için çok erken.”söz konusu.

’24 SAATTE 2 DEPREM ÇOK ORTAK OLUŞMUYOR’

Depremin özellikle ilgi çekici olduğu noktalardan birinin de tek bir günü tetiklemesi olduğunu kaydeden Doç. Dr Özacar, “Doğu Anadolu Fayı sınırında tetiklenen kısım, kuzeyde Sürgü fayı denilen başka bir fay segmentini tetikledi. 24 saat içinde tetiklenmesi çok yaygın değil. Ancak bunun bir örneği yakın zamanda Kaliforniya’da yaşandı. Orada da var. , bir haftada iki arıza. “Arıza bozuldu. Ancak, oradaki depremler daha küçük ölçekliydi. Burada önce 7.7 sonra 7.6 büyüklüğünde çok büyük depremler yaşadık. Bu anlamda sonraki şokların yoğunluğunu Kandilli’nin Savrun-Surgü ve Pazarcık-Amanos segmentlerindeki verilerinde görebilirsiniz.”dedi.

‘STRESİN ARTIŞI ŞİDDETLE MÜMKÜN’

Doç. Dr. Özacar, depremlerin diğer fayları etkileyip etkilemeyeceği konusunda da çalıştıklarını belirtti. “Bu, statik gerilme seviyelerinin, yani komşu faylardaki gerilme seviyelerinin depremden sonra arttığını ve artabileceğini gösteriyor. Temblor’dan gelen harita, statik gerilmenin arttığı bölgeleri de özellikle sıcak renklerde, yani kırmızı ve koyu turuncu olarak gösteriyor. Bu modelde ikinci depremin olduğu Savrun-Kaydırıcı Fayın bulunduğu bölümde statik gerilme seviyesi artar.Ayrıca diğer faylarda dinamik olarak sürtünmede azalma olduğu, sistemi salladığınızda (yer sarsıntısı) En son 3. yüzyılda kırılan ve 1408 yılında kırılan Ölüdeniz Fayı’nda (Hatay’ın güneyi) gerilimin artmasına neden olması kuvvetle muhtemeldir. Kıymetli sınır Doğu Anadolu Fayı sınırındaki Malatya fay hattıdır.Gerginlik biriktirip biriktirmediği incelenecektir.Halkımız bu anlamda dikkatli olmalıdır.Önemli bir sarsıntı olmasa bile olması gerekir. Tetikleyicinin bir sonucu olarak, genel olarak yaklaşık kural, artçı sarsıntıların ana depremin 1 logaritmik büyüklüğünde meydana gelebileceğidir. Bu, 7,7 büyüklüğündeki bir sarsıntının artçı şoklarının bile 6,8 veya 7 büyüklüğünde olabileceği anlamına gelir, bu nedenle bunların mutlaka hasarlı binalarda olmaması gerekir. Gereklidir, kendilerine ayrılan yerlerde kalmalarını özellikle tavsiye ederiz.”sözlerini kullandı.

camlihemsinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu