Ekonomi

ABD istihdam büyümesi yavaşlıyor, ücretler yükseliyor

ABD’de bu hafta açıklanan bilgiler durgunluk dalgalanmalarını artırırken, istihdam bilgilerinde Mart ayı resmi belli oldu.

ABD ekonomisinde Mart ayında tarım dışı istihdam artışı 236 bin olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine göre, ABD ekonomisinin Mart ayında 230.000 net tarım dışı istihdam yarattığı iddia edildi. Şubat ayında 311 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı ise 326 bin olarak revize edildi.

Mart ayında ülkede işsizlik oranı yüzde 3,5 olarak açıklandı. İşsizlik oranı beklentisi ise yüzde 3,5 olarak belirlendi.

Enflasyon görünümü için izlenen ortalama saatlik faydalar ise beklentiler dahilinde gerçekleşti.

Mart ayında yurt genelinde ortalama saatlik kârlar bir önceki aya göre beklentilere paralel olarak yüzde 0,3 arttı. Yardımlardaki yıllık artış yüzde 4,2 arttı. Bu bilgiye yönelik beklenti ise yüzde 4,3 oldu.

Fed için karışık sinyaller

ABD’de resesyona işaret eden verilerin ardından gelen tarım dışı istihdam verileri, para otoritesi Fed için karışık sinyaller verdi.

Mart ayında istihdam artışı 326 binden 236 bine gerilerken, ortalama saatlik faizlerdeki aylık artış yüzde 0,2’den yüzde 0,3’e yükseldi.

Fed Lideri Jerome Powell, son dönemde yaptığı konuşmalarda istihdam piyasasının sıkılığını koruduğunu vurgulayarak faiz artırımlarına devam edebileceklerinin sinyalini vermişti. Kasım ayında yaptığı bir konuşmada Powell, tarafsız bir işgücü piyasası için 100.000 seviyesine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu